W TRAKCIE OPRACOWANIA Data ostatniej modyfikacji: 17.05.2023
PODDAĆ SIĘ czas. dk
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1656-1688
Formy: bezok. poddać się; ~ cz. prze. lp n 3. os. poddało się; lm mos 3. os. poddali się
Znaczenia:
1. »uznać się zależnym politycznie, przyjąć czyj protektorat«:
Rekcja: komu
Wołosza y Multani dobrowolnie się poddali A wyscie zawoiowani. PasPam 246. Nastąpiły woyny Wielkie od Turkow Tatarow y kozakow ktorzy się poddali Turczynowi Invituiąc go na Woynę przeciwko nąm. PasPam 247. Wenetowie także wzięli Makłakow ktorzy się im dobrowolnie poddali. PasPam 278.
Związki frazeologiczne: poddać się w obedyjencyją: On Philip Wielki krol Macedonski, kiedy mu przyszły Nowiny ze [...] krolowi Spartanskiemu [może zam. królestwo dardańskie] w wieczną iemu poddało się obedyencyią [...] zawołał wielkim głosem. PasPam 149a-149av.
2. »zdać się na łaskę i niełaskę nieprzyjaciela, złożyć broń, skapitulować«: Iuz Moskwa niemieli resistendi modum Iuz zdesperowawszy poddać się a miłosierdzia prosic intendebant. PasPam 115. Poddali się [Turcy] prosząc o Miłosierdzie y dono [dano] im veniam. PasPam 269. Półtora tysiąca janczarów wyprawił Krym do nich augendo praesidio, ale ich Kozacy nie dopuścili; przebrało się tedy cztery tysiące ordy, która tak z Asłan Horodku, jako zameczku jednego na Tawanie ultro sprowadziła praesidium, a drugi tawiański zamek poddał się. SarPam 378.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: SPas